Co robić, gdy twojemu dziecku znowu grozi zdalna fikcja?

Coraz więcej zaniepokojonych rodziców pisze do mnie na blogu i pyta, co robić, gdy ponownie szkole grozi zamknięcie i przejście na zdalną fikcję. Niektórzy informują, że otrzymali już takie sugestie od dyrektorów szkół i wychowawców klas, a także prośbę o gotowość do logowania się dzieci do e-platform edukacyjnych. Konsekwentnie odpisuję i tłumaczę, że należy robić dokładnie to samo, co przez ostatnie 2,5 roku, czyli twardo bronić podstawowych praw dzieci do nauki, opieki i wychowania oraz rodziców do korzystania z oferty szkół. Dla przypomnienia, raz jeszcze przygotowałem krótki poradnik w tej sprawie.

 

1. Aktualnie zgodnie z niestety niedawno przyjętym prawem, szkoły mogą przechodzi na zdalną fikcję tylko w tzw. sytuacjach nadzwyczajnych i dopiero 2 dni po zawieszeniu zajęć stacjonarnych.

2. Sytuacja nadzwyczajna w ustawie Prawo oświatowe i rozporządzeniu MEiN, to sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu uczniów np. temperatura poniżej 18 stopniu C w szkole.

3. Niestety ogólny termin "sytuacja nadzwyczajna" jest nadużywany przez niektórych "nadgorliwych" dyrektorów i dlatego w tym roku szkolnym były już w Polsce zamykane szkoły np. z absurdalnych powodów np. remontów czy jelitówki uczniów.

4. MEiN zapowiedziało, że w przypadkach bezpodstawnego przechodzenie na zdalną fikcję (np. brak kasy na ogrzewanie szkoły, remont, inne widzimisię dyrektora) będzie szybko reagować, m.in. wprowadzając w gminie zarządy komisaryczne.

5. Dlatego w takich sprawach należy pilnie napisać mailową skargę do dyrektora szkoły (można też do rady rodziców, rady szkoły), organu prowadzącego szkołę (prezydent, burmistrz miasta, starosta lub wójt), kuratorium oświaty, pod które podlega szkoła oraz MEiN (adresy: sekretariat.bm.nauka@mein.gov.pl sekretariat.bm.edukacja@mein.gov.pl  sekretariat.gpm@mein.gov.pl). Warto w tej sprawie także zawiadomić lokalne media, radnych, posłów, stowarzyszenia itp.

6. Dość często takie skargi pomagają. Oczywiście im więcej rodziców je złoży, tym większe będą szanse na sukces.

7. Jeśli jednak mamy do czynienia z jawnym bezprawiem i mimo skarg/ protestów rodziców, szkoła zostanie zamknięta, warto złożyć podanie do dyrektora szkoły o organizację dla naszych dzieci zajęć stacjonarnych w szkole lub po prostu poinformować szkołę, że nasze dziecko nie będzie się logować do e-platformy i uczyć się zdalnie z uwagi na jego zdrowie i dobro.

Komentarze

Popularne posty