Cud boski! Rzecznik Praw Dziecka odpisał!

Od bardzo wielu lat żyjemy w paranoicznych czasach, w których normalność jest nienormalnością, prawda kontrowersją, a głupota cnotą. Tak postrzegam działalność wielu instytucji, sprzeniewierzających się swoim podstawowym obowiązkom i celom. Np. Rzecznik Praw Dziecka, który od 1,5 roku nie zrobił NIC, aby zapobiec zamykaniu szkół, szkodliwemu zdalnemu nauczaniu, idiotycznym reżimom sanitarnym w placówkach edukacyjnych, nękaniu dzieci chcących normalnie oddychać na lekcjach itp. Mało tego, przez te 18 miesięcy Mikołaj Pawlak i jego podwładni wielokrotnie nie raczyli nawet odpisywać na pisma rodziców błagających o pomoc w walce z koronagłupotą w szkołach ani podejmować jakichkolwiek interwencji.

Ostatnio stał się jednak cud i RPD w końcu odpisał na pismo Ogólnopolskiego Strajku Dzieci do szkół! w sprawie podjęcia pilnych działań w związku z bezprawnymi działaniami rządu, tj. zamykaniu szkół, zmuszaniu dzieci do e-nauki, wysyłaniu uczniów i nauczycieli na kwarantannę, stosowaniu segregacji sanitarnej itp. RPD zapewnia, że monitoruję sytuację w szkołach i przy okazji zachęca rodziców do korzystania ze swoich praw.

 

Cała odpowiedź RPD jest poniżej.

 

 

„Szanowny Panie,

uprzejmie dziękuję za podzielenie się z Rzecznikiem Praw Dziecka swoimi sugestiami odnośnie do możliwości rozwiązań w sprawie sytuacji edukacyjnej uczniów w dobie panującej epidemii.

           Obecna sytuacja ma wyjątkowy charakter. Wiąże się z koniecznością wdrożenia w tym zakresie rozwiązań, które umożliwią uczniom możliwość kontynuowania nauki przy priorytetowym zapewnieniu im bezpieczeństwa. Rzecznik Praw Dziecka na bieżąco monitoruje działania i decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz resortu zdrowia związane z sytuacją dzieci i młodzieży, interweniuje też w sytuacjach wskazujących na naruszenie praw i dobra dzieci, w tym również naruszeń prawa dzieci do nauki oraz ochrony zdrowia.

           Nadmieniam przy tym, iż Rzecznik Praw Dziecka podejmuje działania w granicach kompetencji określonych przepisami ustawy z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka (Dz.U. z 2020 r. poz. 141) biorąc pod uwagę w szczególności informacje wskazujące na naruszenie praw lub dobra dziecka. Rzecznik stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Rzecznik Praw Dziecka działając w oparciu o ww. ustawę podejmuje działania w sposób określony w tej ustawie, nie zastępuje ani organów nadzoru, ani organów ścigania, ani wymiaru sprawiedliwości, ani obywatela w realizowaniu przysługujących mu uprawnień, w tym także w zakresie reprezentowania interesów małoletnich pozostających pod opieką przedstawicieli ustawowych. Rzecznik nie zastępuje innych organów w załatwieniu sprawy, co do jej istoty, czyli nie wydaje rozstrzygnięcia w sprawie należącej do ich kompetencji.

Uprzejmie wyjaśniam, iż w myśl art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195) Główny Inspektor Sanitarny lub działający z jego upoważnienia inny organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej może wydawać osobom prawnym, osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej (…) zalecenia i wytyczne określające sposób postępowania w trakcie realizacji zadań - w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

           Decyzje w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, w tym uczęszczania dzieci do szkół wymagają przemyślanych i odpowiedzialnych kroków ze strony osób rządzących. Na tym poziomie trwa współpraca międzyresortowa. W oparciu o wnioski wynikające z monitoringu sytuacji epidemicznej sukcesywnie podejmowane są dalsze decyzje w zakresie wdrażania kolejnych rozwiązań, również w zakresie organizacji powrotu uczniów do szkół przy równoczesnym zapewnieniu im bezpieczeństwa.

           W ramach działań na rzecz przeciwdziałania epidemii COVID-19 Inspektor Sanitarny wraz z Ministrem Edukacji i Nauki oraz Ministrem Zdrowia opracowali i wydali Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obwiązujące od 1 września 2021 r. Dyrektorzy szkół i placówek, jako osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczniów w czasie pobytu w szkole, zobowiązani są do wdrożenia w kierowanych przez siebie jednostkach wydanych im przez powyższe organy wytycznych, zaleceń i rekomendacji. Na bazie omawianych wytycznych, zaleceń i rekomendacji dyrektorzy opracowują procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się w szkołach koronawirusa. Dyrektorzy otrzymali wytyczne przed rozpoczęciem roku szkolnego. Z treścią dokumentów może zapoznać się Pan pod niżej wskazanym adresem https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dlaszkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

           Jednocześnie zaznaczam, iż przepisy prawa oświatowego w żadnym przypadku nie wskazują zasadności, ani dopuszczalności stosowania w szkołach segregacji sanitarnej w postaci np. organizowania wycieczek wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

           Przyjmując na potrzeby szkoły określone rozwiązania sanitarne, dyrektor szkoły musi uwzględnić potrzeby i możliwości wszystkich członków szkolnej społeczności - nie może pominąć na przykład konieczności szczególnej troski o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort psychiczny m.in. uczniów chorych przewlekle, po operacjach, z osłabioną odpornością, którzy również mają prawo do uczęszczania do szkoły w bezpiecznych i przyjaznych dla nich warunkach. Również rodzice powinni pamiętać, iż są oni, wraz ze swoimi dziećmi, częścią większej społeczności, a podejmowane przez nich decyzje powinny uwzględniać zasady współżycia społecznego. Wszelkie ustalenia w szkole powinny więc opierać się na podjętym w społeczności szkolnej dialogu i porozumieniu. Podmiotem działań dorosłych jest dziecko i to z myślą o nim dorośli mają obowiązek zastanowić się wspólnie nad zasadami i warunkami współpracy w jak najlepszy sposób zabezpieczającej dobro wszystkich uczęszczających do szkoły dzieci.

Wspomnieć przy tym należy, iż zdrowie podlega ochronie konstytucyjnej – zgodnie z art. 68 ust. 1 i 4 Konstytucji, każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Rozwiązania przyjmowane i wdrażane w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa w szkołach wynikają z konieczności ochrony zdrowia dzieci, młodzieży, rodziców, pracowników szkół oraz ich rodzin. Nie mają one na celu ograniczenia praw i wolności, a ochronę zdrowia publicznego i zapobieganie chorobie zakaźnej. Wyjaśniam, iż jako rodzic jest Pan pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej i może Pan zwracać się do dyrektora szkoły w każdej sprawie dotyczącej sytuacji Pana dziecka. Zachęcam Pana do konstruktywnej współpracy ze szkołą.

           Jeśli działania podjęte w szkole nie doprowadzą do wzajemnego porozumienia, przedmiotowy problem zgłosić należy właściwemu miejscowo kuratorowi oświaty jako organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny nad jej działalnością. Również w przypadku wątpliwości dotyczących kwestii realizacji obowiązku nauki (np. sytuacji gdy jedynie dzieci zaszczepione mogą przychodzić do szkoły i brać udział w lekcjach, czy treningach) proszę o kontakt z właściwym miejscowo kuratorem oświaty.

           Organem władnym do oceny prawidłowości i zgodności z prawem wdrożonych w szkole procedur bezpieczeństwa na okoliczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest natomiast państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Zaznaczenia wymaga ponadto, że szkoła nie może na nikogo nałożyć kwarantanny, może jedynie poinformować o przejściu na zdalną formę nauczania dla całej klasy lub szkoły oraz przekazać ogólną informację sanepidu dotyczącą zakresu objęcia uczniów kwarantanną. Decyzje o kręgu osób poddanych kwarantannie są podejmowane przez inspektora sanitarnego. Informacja o nałożeniu kwarantanny jest przekazywana bezpośrednio przez sanepid. W przypadku wątpliwości co do zasadności nałożenia na konkretnego ucznia kwarantanny oraz jej wymiaru proszę o kontakt z sanepidem.

Rzecznik Praw Dziecka podziela Pana troskę o dobro dzieci i młodzieży. Wyrażam przekonanie, iż ostatecznie przyjęte rozwiązania umożliwią uczniom nieprzerwaną kontynuację nauki w bezpiecznych dla nich warunkach”.

Komentarze

Popularne posty